22.aprillil oli 1.-3.klass õppekäigul Orioni tähetornis. Tähetorni liikusime bussiga, peatuseks Kärneri, üllatuseks oli bussipeatuses aga silt nimega Koosu, sihtkoht oli siiski õige. Tähetorn paistab suure tee äärde ja nagu varsti selgus ... polegi päris tavaline tähetorn.
Sissejuhatuseks räägiti meile tähetorni saamislugu. Nimelt on tegu vana silotorniga, mis oma eesmärki ei täitnud ja jäi pikaks ajaks kasutult seisma. Nüüdseks leiab silotorn Oskar Noorkõivu eestvedamisel kasutust tähetornina. Orioni tähtkuju (kujutatud ka tähetorni logol) on edaspidi ka meil taevast leitav ja äratuntav.
Õppepäeva alguses vaatasime videot ja võrdlesime erinevaid taevakehasid, planeetidest suurte tähtedeni. Arutlesime UFOde ja tulnukate üle. Paljudele seostub tulnukas rohelise mehikesega, seda tänu ulmefilmidele. Rääkisime puhtast ja värskest veest ning õhust. Järgnesid huvitavad katsed, kus õpilased said ka ise osaleda.
- Tegime endale huvitavad soengud, seda tänu elektrile, järgides samal ajal ohutusreegleid.
- Saime osa naeruteraapiast ehk kõdiringist, mille tekitas väike särts.
- Oskame võtta sisse asendi, mis võiks päästa meid välgutabamusest, kui viibida lagedal alal.
- Sikutasime erandkorras juuksekarvast, kuid seda viisakalt ja valutult. Ühest juuksekarvast tõmmates panime kaasõpilase pöörlema. NB! Juustest võib erandkoraras haarata ka siis, kui inimene on uppumas, sest siis ei tiri ta päästjat kaasa.
- Tegime katseid magnetiga, kasutades teadmisi magneti kahest poolusest ja toetudes sama- ja erinimeliste pooluste käitumisele - saime keerelda. Kuna pearinglust meie julgetel pöörlemise järel ei tekkinud, siis juhendaja ütles, et võime lausa kosmonautideks saada.
- Juhendaja viis läbi demonstratiivsed katsed supermagnetiga, mis meenutas mustkunsti.
- Tegime liivakunsti kasutades oma häält.
Tähetorni neljandal korrusel on teleskoop, mida me ei kasutanud, sest õppekäik toimus päevavalgel. Küll aga kutsuti meid peredega tähetorni külastama ajal, kui on pime ja taevas selge, et vaadelda tähistaevast ja teisi taevakehasid. Kindlasti tuleb oma tulekusoovist paar tundi varem teavitada, et pererahvas saaks võimalusel huvilised vastu võtta.
Täname Orioni tähetorni (Oskar ja Anelle Noorkõivu) meid vastu võtmast ja vau-efekti kaudu teadmiste ning oskuste täiendamise eest.
Viimati muudetud 24.04.2025.