Õppeprogramm "Kui palju kaalub mobiiltelefon?" 24. jaanuar VKool

23. jaanuaril oli 6.-8. klassidel maailmahariduse nädala raames  külas Jõgevamaa Keskkonnahariduse büroo spetsialist Elo Raspel, kes viis läbi õppeprogrammi "Kui palju kaalub mobiiltelefon?". Programm oli interdistsiplinaarne, nõudes teadmisi ja oskusi nii matemaatikast, geograafiast, füüsikast, keemiast kui ka võõrkeeltest. Õpilased said teada, milliseid elemente ja aineid on vaja ühe vähem kui 200grammise telefoni tootmiseks. Samuti nenditi tõsiasja, et Euroopas vajalikku toorainet ei kaevandata ehk siis sõltume toorme osas muust maailmast.
Üllatavad olid arvud, mis puudutavad mobiiltelefonide tootmist ning ostmist:

• ühe telefoni valmistamisel toodetakse tegelikult 86 kg jäätmeid
  • ühes sekundis toodetakse 36 telefoni maailmas
  • meie koolis on õpilasi, kellel on olnud rohkem telefone kui tema vanus (telefoni keskmiseks  elueaks loetakse kaks aastat)

Õppeprogrammi lõpuks tekkis õpilastel arusaam, et telefon on ohtlik jääde, mille koht ei ole sahtlis ega kapis, vaid kasutu telefon tuleks saata kas uuesti ringlusesse või viia jäätmejaama. Tark jäätmekäitlus säästab keskkonda ning rahakotti.
Võhma Kooli 6.-8. klass on nüüd nii keskkonnateadlik, et jõuluvanale kirja kirjutades, enam uut telefoni ei soovita.

Video: Invisible waste - phone

Üllatavad olid arvud, mis puudutavad mobiiltelefonide tootmist ning ostmist:

• ühe telefoni valmistamisel toodetakse tegelikult 86 kg jäätmeid
  • ühes sekundis toodetakse 36 telefoni maailmas